Prokúrou splnomocňuje podnikateľ prokuristu na všetky právne úkony, ku ktorým dochádza pri prevádzke podniku, aj keď sa na ne inak vyžaduje osobitné plnomocenstvo. Zákon neumožňuje udelenie prokúry právnickej osobe. Prokúru možno udeliť len fyzickej osobe.
Potrebujete sa poradiť, či má pre Vašu spoločnosť zmysel ustanoviť prokuristu alebo ako nastaviť vo firme procesy v súvislosti s prokúrou? Dohodnite si s nami konzultáciu. Radi Vám pomôžeme aj s vypracovaním dokumentov k ustanoveniu prokuristu a zápisu do obchodného registra.
Obmedzenie prokúry
V prokúre nie je zahrnuté oprávnenie scudzovať nehnuteľnosti a zaťažovať ich, okrem prípadov, kedy je toto oprávnenie výslovne v udelení prokúry uvedené. Ak je prokúra rozšírená aj na scudzovanie nehnuteľnosti, je toto rozšíri potrebné zapísať do spôsobu konania prokuristu.
Obmedzenie prokúry vnútornými pokynmi nemá právne následky voči tretím osobám.
Udelenie prokúry viacerým prokuristom
Viacerým osobám možno prokúru udeliť tak, že sú na zastupovanie a podpisovanie oprávnené každá samostatne, alebo tak, že je pritom potrebný súhlasný prejav vôle všetkých prokuristov alebo aspoň dvoch z nich.
Podpisovanie prokuristom
Prokurista podpisuje tým spôsobom, že k obchodnému menu podnikateľa, za ktorého koná, pripojí dodatok označujúci prokúru a svoj podpis.
Účinnosť prokúry
Udelenie prokúry je účinné od zápisu do obchodného registra. Návrh na zápis prokúry do obchodného registra musí obsahovať meno a bydlisko prokuristu a spôsob, akým sa za podnikateľa podpisuje. Ak bola prokúra udelená viacerým osobám, musí návrh obsahovať aj určenie, či každý prokurista môže konať samostatne, prípadne koľko prokuristov musí konať spoločne.
Zánik prokúry
Obchodný zákonník nezakotvuje podmienky zániku prokúry. Na zánik prokúry sa však bude vzťahovať § 33b Občianskeho zákonníka. Prokúra môže zaniknúť odvolaním prokuristu, výpoveďou prokuristu alebo smrťou prokuristu.
Môže prokurista zastupovať spoločnosť aj v súdnom konaní?
Podľa Uznesenia Najvyššieho súdu SR z 30. 4. 2002, sp. zn. Obdo V 27/2001 (ZSR 106/2002): Prokurista z titulu tejto svojej funkcie je oprávnený zastupovať podnikateľa v občianskom súdnom konaní. Nepotrebuje k tomu od podnikateľa osobitné splnomocnenie podľa § 24 OSP, a preto nie je nutné mu písomnosť doručovať podľa ustanovenia § 49 OSP.“ (pozn.: OSP bolo nahradené CSP, CMP, SSP).
Rozdiely medzi postavením prokuristu a konateľa
Konateľ je štatutárny orgán (spoločnosti s ručením obmedzeným) zatiaľ čo prokurista je v podstate zmluvný splnomocnenec. Kompetencie konateľa sú v porovnaní s prokuristom koncipované širšie. Prokurista nemusí spĺňať podmienku bezúhonnosti.
Ako Vám môžeme pomôcť?
- komplexné právne služby pre Vaše podnikanie
- konzultácie a vypracovanie právnych stanovísk
- vypracovanie podaní do obchodného registra
- vypracovanie zmlúv a internej dokumentácie
- zastupovanie pred súdmi a správnymi orgánmi