Právo na hotovosť je v poslednej dobe pomerne často diskutovanou témou. Od 01.07.2023 nadobudla účinnosť novela Ústavy SR, ktorou bol do Ústavy včlenený Čl. 39a Ústavy SR, ktorý upravuje právo na hotovosť. V Ústave toto právo systematicky patrí medzi hospodárske, sociálne a kultúrne práva ako súčasť základných práv a slobôd.
Podľa uvedeného čl. Ústavy: „Vydávanie hotovosti ako zákonného platidla sa zaručuje. Každý má právo vykonať platbu za nákup tovarov a poskytnutie služieb v hotovosti zákonným platidlom, pričom prijatie takejto platby možno odmietnuť len z primeraných alebo všeobecne uplatňovaných dôvodov. Právo vykonať hotovostnú operáciu v banke alebo pobočke zahraničnej banky sa zaručuje.“
Právo na hotovosť a zákon o obmedzení platieb v hotovosti
Podmienky a obmedzenia práva na hotovosť v zmysle Ústavy bližšie upravuje zákon. Takýmto zákonom je zákon č. 394/2012 Z. z. o obmedzení platieb v hotovosti (ďalej ako „zákon o obmedzení platieb v hotovosti). Zákon o obmedzení platieb v hotovosti zakotvuje aj limity pre platby v hotovosti.
V zmysle dôvodovej správy je zavedenie povinného bezhotovostného styku nad určitý limit v právnom poriadku SR je možné vnímať ako opatrenie nielen na obmedzenie podvodných konaní v daňovej oblasti, ale aj ako opatrenie na boj proti praniu špinavých peňazí, na boj proti korupcii a trestnej činnosti či pri ochrane pred financovaním terorizmu.
Platba v hotovosti
Na účely zákona o obmedzení platieb v hotovosti sa platbou v hotovosti rozumie odovzdanie bankoviek alebo mincí v hotovosti v mene euro alebo bankoviek alebo mincí v hotovosti v inej mene odovzdávajúcim a prijatie tejto hotovosti príjemcom.
Zákaz platby v hotovosti
Zakázaná je platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 15 000 eur. Aktuálne sa uvedený limit (na rozdiel od predchádzajúcej právnej úpravy) vzťahuje na platby medzi podnikateľmi aj medzi fyzickými osobami – nepodnikateľmi. Ak by však aj došlo k porušeniu zákazu nemalo by to vplyv na platnosť právnych úkonov, na základe ktorých sa vykonala platba v hotovosti.
Hodnotou platby v hotovosti, ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných platieb, je súčet hodnôt týchto platieb, ak tieto platby vyplývajú z jedného právneho vzťahu.
Zákaz podľa sa vzťahuje aj na odovzdanie hotovosti v cudzine odovzdávajúcim, ktoré súvisí s plnením uskutočneným na území Slovenskej republiky, ak odovzdávajúci má v Slovenskej republike trvalý pobyt, prechodný pobyt, tolerovaný pobyt, sídlo, prevádzkareň alebo miesto podnikania. Takisto aj na prijatie hotovosti v cudzine príjemcom, ktoré súvisí s plnením uskutočneným na území Slovenskej republiky, ak príjemca má v Slovenskej republike trvalý pobyt, prechodný pobyt, tolerovaný pobyt, sídlo, prevádzkareň alebo miesto podnikania.
Výnimky zo zákazu platieb v hotovosti
Zákaz platieb v hotovosti nad 15 000 eur sa nevzťahuje na platby v hotovosti odovzdané alebo prijaté:
- pri poskytovaní platobných služieb, poštových služieb a poštového platobného styku,
- pri prevádzkovaní zmenárenskej činnosti,
- pri spracovávaní bankoviek a mincí,
- pri preprave bankoviek a mincí,
- pri predaji alebo výmene bankoviek alebo mincí vrátane výmeny slovenských korún za eurá v hotovosti Národnou bankou Slovenska,
- pri správe daní,
- v súvislosti s uplatňovaním colných predpisov,
- v čase krízovej situácie, vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu, núdzového stavu a mimoriadnej situácie,
- súvislosti so súdnym konaním, v súvislosti s úschovou peňazí,
- pri exekúcii alebo výkone rozhodnutia,
- v cudzine, ak (i) platba v hotovosti súvisí so zabezpečovaním plnenia úloh ozbrojených síl mimo územia Slovenskej republiky, so zabezpečovaním výkonu činnosti a plnenia úloh zastupiteľských úradov Slovenskej republiky, so zabezpečovaním plnenia úloh Ministerstva vnútra Slovenskej republiky pri medzinárodnej leteckej preprave ústavných činiteľov, významných predstaviteľov štátnych orgánov a pri vykonávaní medzinárodných letov štátnych lietadiel v policajných službách alebo so zabezpečovaním plnenia úloh v rámci zahraničnej rozvojovej spolupráce, alebo (ii) právo štátu, v ktorom má byť platba v hotovosti odovzdaná alebo prijatá, zakazuje odovzdať alebo prijať túto platbu inak ako v hotovosti,
- pri plnení úloh podľa osobitného predpisu,
- pri výkone sociálneho poistenia podľa osobitného predpisu,
- pri plnení úloh Slovenskou informačnou službou,
- v súvislosti so zabezpečovaním ochrany utajovaných skutočností,
- odovzdávajúcim alebo príjemcom, ak povinnosť odovzdať alebo prijať platbu v hotovosti ustanovuje osobitný predpis.
Priestupky a správne delikty
Priestupku podľa zákona o obmedzení platieb v hotovosti sa dopustí ten, kto:
- ako odovzdávajúci poruší zákaz odovzdať platbu v hotovosti podľa alebo
- ako príjemca poruší zákaz prijať platbu v hotovosti.
Priestupky prejednáva daňový úrad alebo colný úrad, ak ich zistil pri výkone svojej činnosti. Colný úrad prejednáva priestupky aj vtedy, ak mu bolo oznámené porušenie zákazu platiť v hotovosti na 15 000 eur.
Za vyššie uvedené priestupky zákon upravuje pokutu vo výške do 10 000 eur.
Správneho deliktu sa zákona o obmedzení platieb v hotovosti dopustí právnická osoba alebo fyzická osoba podnikateľ, ak
- ako odovzdávajúci poruší zákaz odovzdať platbu v hotovosti nad 15 000 eur, alebo
- ako príjemca poruší zákaz prijať platbu v hotovosti nad 15 000 eur.
Za vyššie uvedené priestupky zákon upravuje pokutu vo výške do 150 000 eur.
Na konanie o správnych deliktoch je príslušný daňový úrad alebo colný úrad, ak ich zistil pri výkone svojej činnosti. Colný úrad je príslušný na konanie o správnych deliktoch aj vtedy, ak mu bolo oznámené porušenie zákazu.