Pokiaľ je vec v podielovom spoluvlastníctve a niekto z podielových spoluvlastníkov chce svoj spoluvlastnícky podiel previesť, je povinný tento svoj spoluvlastnícky podiel ponúknuť ostatným podielovým spoluvlastníkom. Ide o zákonné predkupné právo podielového spoluvlastníka.
Zákonné predkupné právo podielového spoluvlastníka sa však neuplatňuje ak ide o prevod blízkej osobe.
Chcete previesť svoj spoluvlastnícky podiel, ale neviete, či ho najprv musíte ponúknuť ostatným spoluvlastníkom? Potrebujete pripraviť ponuku na uplatnenie predkupného práva podielového spoluvlastníka? Alebo ste boli ako podielový spoluvlastník obídený? Ozvite sa nám a my Vám radi pomôžeme.
- Žaloba o zrušenie podielového spoluvlastníctva
- Agreement on the cancellation and settlement of joint ownership
Blízka osoba
Kto je považovaný za blízku osobu je vymedzené v § 116 Občianskeho zákonníka. Je to: „príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.“
Kto je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel je jasné, ale kto všetko môže byť osobou, v rodinnom alebo obdobnom pomere, ktorej ujmu by podielový spoluvlastník dôvodne pociťoval ako svoju vlastnú je už podstatne komplikovanejšie.
Môže byť za blízku osobu považovaná aj právnická osoba?
Otázkou, či môže byť za blízku osobu v zmysle ustanovenia § 116 a 117 Občianskeho zákonníka na účely zákonného predkupného práva podielového spoluvlastníka podľa § 140 Občianskeho zákonníka považovaná aj právnická osoba sa zaoberal Najvyšší súd SR v konaní zn. 4Cdo/238/2022.
V uvedenom konaní sa najvyšší súd stotožnil s interpretáciou krajského súdu, podľa uznesenia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 29.01.2024, sp. zn. zn. 4Cdo/238/2022: „Niet totiž žiadneho rozumného dôvodu s poukazom na prepojenia rôzneho druhu a charakteru, ktoré vznikajú či už v štruktúrach právnickej osoby, resp. medzi fyzickými osobami, ktoré z činnosti právnickej osoby nejakým spôsobom profitujú, aby právnickú osobu nebolo možné považovať za blízku osobu v zmysle § 116 veta druhá Občianskeho zákonníka. Mimo fyzických osôb, ktoré robia za právnickú osobu právne úkony, majú vzťah k právnickej osobe a záujem na jej pomeroch aj ďalšie fyzické osoby. Z hľadiska vystupovania v právnych vzťahoch nemôže byť významný akýkoľvek vzťah k právnickej osobe; vzťah ďalšej fyzickej osoby a právnickej osoby musí vykazovať určité vlastnosti. Za analogického použitia § 116 Občianskeho zákonníka je potom možné vyvodiť, že za osobu blízku právnickej osobe je treba považovať tiež fyzickú osobu, ktorá je spoločníkom, členom alebo zamestnancom právnickej osoby, alebo ktorá má k právnickej osobe iný obdobný vzťah a súčasne, ak by dôvodne pociťovala ujmu, ktorú utrpela právnická osoba, ako ujmu vlastnú.“
Z akých dôvodov súd považoval družstvo a členov družstva za blízke osoby?
Súd určil, že družstvo a člen družstva sú blízke osoby na základe nasledujúcich dôvodov:
- Intenzita vzťahu: Člen družstva má výraznú mieru prepojenia s družstvom, čo zahŕňa právo na podiel na zisku, právo podieľať sa na riadení družstva, právo na vyrovnací podiel a ďalšie práva, ktoré sú nad rámec bežných činností.
- Právne prepojenie: Členský podiel predstavuje majetkovú účasť člena na majetku družstva, čo vytvára silné ekonomické a právne prepojenie medzi členom a družstvom.
- Osobné záujmy: Členovia družstva často vyhľadávajú pomoc a radu od družstva, čo naznačuje, že ujmu, ktorú by utrpelo družstvo, by členovia pociťovali ako vlastnú ujmu.
Tieto faktory spolu vytvárajú vzťah, ktorý súd považoval za dostatočne blízky na to, aby sa družstvo a jeho člen mohli považovať za blízke osoby podľa § 116 Občianskeho zákonníka.
Ustálenie splnenia vyššie naznačených kritérií sa však vždy bude vyžadovať individuálne posúdenie každej veci a zohľadnenie konkrétnych okolností daného prípadu.
Družstvo
Podľa § 221 ods. 1 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka (ďalej len „Obchodný zákonník“) družstvo je spoločenstvom neuzavretého počtu osôb založeným za účelom podnikania alebo zabezpečovania hospodárskych, sociálnych alebo iných potrieb svojich členov. Základné imanie družstva tvorí súhrn členských vkladov, na ktorých splatenie sa zaviazali členovia družstva (§ 223 ods. 1 Obchodného zákonníka).
Motivácia činnosti družstva môže byť daná kritériom zisku, alebo zabezpečovaním hospodárskych, sociálnych alebo iných potrieb svojich členov. Družstvo vždy sleduje cieľ uspokojovať záujmy svojich členov, a preto organizuje určitú činnosť hospodárskeho charakteru.