Preskočiť na obsah

Dohoda o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva

pole

Ak vec vlastníte v podielovom spoluvlastníctve, môže to spôsobovať viaceré komplikácie a praktické problémy. Podieloví spoluvlastníci môžu mať napr. problém dohodnúť sa na uhrádzaní nákladov na spoločnú vec, prijímaní iných rozhodnutí týkajúcich sa spoločnej veci alebo sa nemusia zhodnúť na užívaní spoločnej veci.

Máte problémy týkajúce sa podielového spoluvlastníctva alebo iných vlastníckych vzťahov? Dohodnite si u nás osobnú, online alebo telefonickú konzultáciu.

V prípade, že chcete podielové spoluvlastníctvo ukončiť, môžete zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva dosiahnuť:

V záujme rýchlosti, úspory nákladov, ale aj zachovania dobrých vzťahov vo všeobecnosti odporúčame pokúsiť sa najprv o dosiahnutie dohody.

Výzva na uzavretie dohody o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva

Pokiaľ sa dohodu nedarí dosiahnuť neformálne, odporúčame spoluvlastníkom doporučene zaslať návrh dohody na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Spôsob vyporiadania môžete navrhnúť napr. tak, že:

  • pozemok predáte a rozdelíte si výnos alebo,
  • podielového spoluvlastníka vyplatíte a pozemok získate do výlučného vlastníctva,
  • podielový spoluvlastník vyplatí vás
  • vec ostane v podielovom spoluvlastníctve iba časti pôvodných podielových spoluvlastníkov a pod. (ak by ste však kúpili iba podiely časti spoluvlastníkov, nezabudnite na zákonné predkupné právo podielového spoluvlastníka),
  • spoločnú vec si rozdelíte na viaceré samostatné časti.

V prípade deliteľných pozemkov môžete vyporiadanie uskutočniť reálnym rozdelením pozemku. Na rozdelenie bude potrebný geometrický plán.

Spoluvlastníkom môžete ponúknuť aj viaceré alternatívy vyporiadania, ktoré sú pre vás prijateľné.

V prípadoch, kedy spoluvlastníci uzatvárajú dohodu o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva dohodou prichádzajú do úvahy viaceré možnosti ako vzťahy k spoločnej veci vysporiadať v porovnaní s prípadmi, kedy o spoločnej veci rozhoduje súd.

Vo výzve odporúčame podielových spoluvlastníkov upozorniť, že ak nedôjde k dohode, ste rozhodnutý obrátiť sa na súd, s čím môžu byť pre adresátov výzvy spojené náklady a môže to viesť k ich povinnosti uhradiť náhradu trov konania vrátane trov právneho zastúpenia.

V prípade záujmu Vám výzvu na uzavretie dohody o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva radi vypracujeme.

Náležitosti dohody o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva

Pokiaľ je predmetom vyporiadania hnuteľná vec, zákon náležitosti dohody bližšie nešpecifikuje. V prípade, že predmetom vyporiadania je nehnuteľnosť v podielovom spoluvlastníctve, predpisujem Občiansky zákonník pre dohodu o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva písomnú formu.

Základnými náležitosťami dohody o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva sú:

  • vymedzenie podielových spoluvlastníkov, ktorí dohodu uzatvárajú, pričom dohodu musia uzatvoriť všetci podieloví spoluvlastníci danej veci,
  • vymedzenie spoločnej veci,
  • rozhodnutie o zrušení podielového spoluvlastníctva,
  • spôsob, akým sa podieloví spoluvlastníci rozhodli podielové spoluvlastníctvo vyporiadať,
  • ďalšie náležitosti podľa okolností konkrétneho prípadu (napr. kto podá návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra a podobne, lehota odovzdania podielov odstupujúcich spoluvlastníkov, lehota na vyplatenie atď.)

Ak je predmetom vyporiadania nehnuteľnosť v podielovom spoluvlastníctve, tak v dohode o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva musia byť zapracované všetky náležitosti, ktoré právny poriadok vyžaduje podľa katastrálneho zákona a v prípade bytov aj podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.

Kedy je možné pozemok rozdeliť?

Dohoda o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva nesmie byť v rozpore so zákonom. Ak si napr. podieloví spoluvlastníci chcú podielové spoluvlastníctvo vyporiadať tak, že spoločný pozemok rozdelia na viac samostatných pozemkov, musia dodržať zákonné limity pre drobenie pôdy.

Vo všeobecnosti sa môžu deliť pozemky v zastavanom území obce. Zákaz drobenia sa vzťahuje na poľnohospodársku a lesnú pôdu. Podľa zákona o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom nemôže na základe právneho úkonu alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva alebo rozhodnutia o dedičstve vzniknúť rozdelením jestvujúcich pozemkov pozemok menší ako 3 000 m2, ak ide o poľnohospodársky pozemok, alebo pozemok menší ako 5 000 m2, ak ide o lesný pozemok.

Samozrejme treba si zvážiť, či vzhľadom na výmeru, tvar pozemku, polohu atď. rozdelením nedôjde k znehodnoteniu.

Čo ak už niekto z podielových spoluvlastníkov nežije?

Dohodu o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva môže skomplikovať, ak je niekto zo spoluvlastníkov nebohý. V takomto prípade môžete osloviť dedičov, aby podali návrh na dodatočné konanie o dedičstve. Alebo môžete sám (ako osoba, ktorá má na prededení právny záujem) podať podnet na dodatočné konanie o dedičstve.

V prípade nezistených vlastníkov je v niektorých prípadoch možné aj uzavretie dohody o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva so Slovenským pozemkovým fondom, ktorý spravuje pozemky nezistených vlastníkov.

O niektorých ďalších špecifických situáciách pri zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva si prečítajte tu.

Čo pre Vás môžeme urobiť?

  • osobná, online alebo telefonická konzultácia k dohode o zrušení a vyporadaní podielového spoluvlastníctva alebo iným otázkam týkajúcich sa nehnuteľností,
  • zaslanie výzvy na uzavretie dohody podielovým spoluvlastníkom,
  • vypracovanie a / alebo pripomienkovanie dohody o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva,
  • vypracovanie žaloby o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva a zastupovanie v súdnom konaní,
  • zastupovanie v sporoch medzi podielovými spoluvlastníkmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nie je možné kopírovať obsah tejto stránky.